ODER - Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği

Engelli bireyler için diş tedavisi

ctg

Ülkemizde engellilerin birçok sorunları bulunmaktadır. Bunların başında sağlık sorunları ve özellikle ağız ve diş sağlığında yaşanan sıkıntılar yer almaktadır.
Türkiye’de yaklaşık 8.5 milyon engelli kişi bulunmaktadır. Özel bakıma gereksinim duyan çocuk ve yetişkin yaşındaki bu bireylerin ağız ve diş sağlıkları sürekli kullandıkları ilaçlar, uygulanan özel diyetler ya da günlük diş bakımının yetersizliği gibi nedenlerle olumsuz gelişmektedir. Engelli bir bireyle yaşayan kişilerin ise yakınlarının diş gelişimi hakkında yeterli bilgiye ve eğitime sahip olmamaları aynı zamanda koşullarının uygun olmaması nedeni ile hastaların rahatsızlıkları giderek büyümektedir.

Engelli çocuklarda karşılaşılan psikolojik sorunlar da ağız ve diş sağlığı bakımının yeterince yapılamamasına neden olmaktadır. Bireyi diş hekimi muayenehanesine götürmek ve tedavilerini yaptırmak oldukça zor ve bir o kadarda aileyi ve yakınlarını yıpratıcıdır. Son zamanlarda uygulanan koruyucu diş hekimliği tedavileri sayesinde maddi ve manevi sıkıntıları azaltmakta ve yabancı insan korkusuna diş hekimi ya da doktor korkusu eklenmemektedir.

Bu bireylerdeki bedensel ve zihinsel travmaları en aza indirmek için hastaların diş tedavilerini ameliyathanesi bulunan genel anestezi ünitesi ile diş hekimliği hizmeti sunulan hastane ya da diş sağlığı merkezlerinde yaptırması tercih edilmelidir. Genel anestezi altında yapılacak zihinsel engelli hastaların diş tedavisinde genel anestezi ve reanimasyon uzmanı, diş hekimi, hekim asistanı ve ameliyathane teknisyeninin bulunması gerekir.

Engelli bireyler için konforlu diş tedavisi

Tüm detayları ele aldığımızda Özel CTG İzmir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tüm bu sorunların çözümüne yönelik çalışmaktadır. Engelli hastalarımızın diş tedavileri her biri kendi alanlarında uzman hekim ve akademik bir kadro ile yürütülürken, özellikle çocuk hastalarımızın diş tedavileri pedodontistlerimiz tarafından yapılmaktadır. Türkiye’nin önde gelen Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinden olan CTG Diş Merkezi diğer diş hekimliği branşlarının yanı sıra lokal ve tam teşekküllü genel ameliyathanesi ile sedasyon ve genel anestezi altında engelli hastalarımıza hizmet vermeye devam etmektedir.

Merkezimizde bedensel engelli bireylerin tekerlekli sandalye ile klinik içi ulaşımlarını kolaylaştırmaya yönelik olarak rampalar, kapı girişleri, tuvaletler ve klinik ekipmanları düşünülmüştür.

Unutulmamalıdır ki engelli bireylerin diğer normal insanlar gibi en üst düzeyde sağlık hizmeti almaları en doğal haklarıdır.
26532 sayılı mükerrer Resmi Gazetede 25.05.2007 tarihinde yayımlanan tedavi yardımına ilişkin uygulama tebliğine göre; Madde 8.2:
%40 ve üzerinde özürlü kişiler, diş tedavileri için özürlülük durumunu belgelendirmek suretiyle, tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına veya serbest  diş hekimliklerine doğrudan başvurabilirler.
Başta zihinsel özürlü olmak üzere iletişim kurulamayan veya algılama güçlüğü yaşanan özürlü kişilerin diş tedavileri lokal anestezi altında gerçekleştirilemiyor ve genel anestezi altında müdahale gerekliliği söz konusu ise tedavinin, anestezi ve reanimasyon uzman hekiminin sorumluluğunda genel anestezi altında cerrahi müdahale ile uygulanabilen, asgari tıbbi malzeme ve ilaçların bulunduğu genel anestezi ile müdahale birimi olan sağlık kurumlarında yapıldığının belgelendirilmesi gerekmektedir. “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun olarak düzenlenmiş raporun onaylı bir örneği düzenlenecek faturaya eklenecektir.
Daha detaylı bilgi için :

Broşürü indirin

Email: info@ctgdental.com

Tel: 232 483 92 92


Facebook'ta paylaş

“Engelli bireyler için diş tedavisi” için 1 Yorum

  1. aynur diyor ki:

    aydın diş hastanesindeki pedodontist anya dalmış aspergerli oğlumun tüm korkularını yendi. tedavi sırasındaki yaklaşımları harika iyi var

Yorum yapın

*
Aşağıdaki kelimeyi kutucuğa yazınız.
Anti-spam resmi