ODER - Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği

Risperdal Kullanımı ile İlgili Açıklama

Son günlerde internette dolaşan, Risperdal ölüme yol açıyor şeklindeki haberleri dernek olarak Prof. Dr. Yankı Yazgan’dan değerlendirmesini rica ettik.
Aşağıda Sayın Yazgan’ın açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz.

Yaşlılarda ilaç kullanımına bağlı risk artışı

İlaçların riski. Risperdal, Zyprexa ve Seroquel adlı ilaçların yaşlılarda kullanımının sağlık risklerini % 2.7′den % 4.6′ya çıkarttığını bildiren FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Denetim Örgütü) uyarısı, basında “Risperdal adlı ilaç öldürüyor” başlığı ile yer aldı.
Yaşlılar için bir risk artışı. Bir çok hastamızın kullandığı bu ilaca bağlı risk artışının, 65 yaşından büyük olmayanlar için doğrudan bir anlamı bulunmamaktadır. Yersiz endişeye kapılmayınız. Uyarı metninin çevirisi bu mesajın sonundadır.

Neye dikkat etmeliyiz? Yakından izlediğimiz ve anılan ilaçları kullanan çocuklar ve gençler için özellikle dikkat ettiğimiz husus, aşırı kilo alımıdır.
Bu kilo alımının vücut işlevlerini etkileyip etkilemediğini anlamak için 3 aydan uzun süren tedavilerde, her çocuğa ve ergene göre değişen düzenle bazı kan tetkiklerini yaptırtmaktayız. Örneğin, kan şekerinin yükselip yükselmediğini anlamaya yönelik, veya karaciğer işlevlerinin etkilenip etkilenmediğinin anlamak amaçlı…
takip düzeni. Son bir yıl içinde bu incelemeleri yaptırtmadıysanız, doktorunuzla temas etmenizi tavsiye ederim. Doz ayarlamaları ve problemlerin yakından takibi için size doktorunuzca çizilen görüşme zamanı düzenlemesine sadık kalmanız, hem ilaç etkililiği hem de emniyeti için ihtiyaç duyduğumuz bir ilkedir. Kesinlikle doktor kontrolunda olmaksızın ilaç kullanımına başlamayınız veya sürdürmeyiniz.

not: Dr Yankı Yazgan’ın bahsedilen ilaçları üreten firmalar ile herhangi bir ticari ya da hukuki ilişkisi bulunmamaktadır.
Bu mesaj bilgilendirme amaçlıdır; herhangi bir tıbbi tavsiye yerine geçmez.

FDA DUYURUSU
Profesyonel Sağlık Çalışanları için Uyarı

FDA Uyarısı [11 Nisan 2005]: Demansla ilişkili psikozu olan hastalarda artmış mortalite

FDA, atipik (ikinci jenerasyon) antipsikotiklerle tedavi olan demans ile ilişkili psikozu olan hastaların plasebo ile karşılaştırıldığında ölüm riskinin arttığını saptamıştır. Güncel verilere göre, FDA, bu gruptaki ilaçların prospektüsünün gözden geçirilerek bu riski tanımlayan ve ilacın bu endikasyon için onaylanmadığını belirten bir uyarının (black box warning) eklenmesini istemiştir.

Bu bilgi FDA’in bu ilaç ile ilgili tüm ulaşılabilir verilerin güncel analizini yansıtıyor. FDA ek bilgi veya analizlere ulaşıldığında bu yazıyı güncellemeyi amaçlıyor.

VERİ ÖZETİ:
Demansla ilişkili davranışsal problemleri olan 5106 ileri yaştaki hastada gerçekleştirilen 17 plasebo kontrollü denemenin/çalışmanın analizi sonucunda, ilaçla tedavi olan hastalarda plasebo ile tedavi olanlara göre ölüm oranının 1.6-1.7 kat fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Klinik denemeler Zyprexa (olanzapin), Abilify (aripiprazol), Risperdal (risperidon), ve Seroquel (ketiapin) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ortalama 10 hafta süren denemeler sonucunda, ilaçla tedavi olan hastalarda ölüm oranı 4.5% ; plasebo grubundaki ölüm oranı ise 2.6% bulunmuştur. Ölüm sebepleri çeşitli olmakla birlikte, çoğu kardiyovasküler (örn. kalp yetmezliği, ani ölüm) veya enfeksiyöz (örn. pnomoni) nedenlere bağlı gibi görünmekteydi.

Yankı Yazgan
Profesör Doktor


Facebook'ta paylaş

“Risperdal Kullanımı ile İlgili Açıklama” için 8 Yorum

 1. alkan diyor ki:

  sayın hocam benim oğlum 5 yaşında iken konuşmuyordu doktorumuz bize risperdal ve notropil verdi ve bizim çocuğumuz 3 ay sonra tıp1 diyabet hastalığına yakalandı bu ilaçlarla ilgisi ola bilirmi ilgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederiz

 2. onur diyor ki:

  mrb bnm 15 yaşında otistikj bir oğlum var ve biz risperdali 4-5 yıl önce kullanmıştık epilepsiden dolayı bıraktık bırakmak zorunda kaldık şimdi doktorumuz tekrar risperdal 1 mg verdi günde akşamları bir tane kullanıyoruz başlayalı 4 gün oldu ve çocukta ensede kasılmalar tikler başladı bu geçicimidir ve ya ne kadar sürer bize önerileriniz ne olur bizi bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

 3. oya altınay diyor ki:

  sn hocam dört yaşında olum var hiper aktif durduramıyorun dr bana risperdak verdi bi sakıncası varmı acaba.

 4. sinan diyor ki:

  Benim oğlumda risperdal kullanmaya başladıktan sonra ağzının salyaları akmaya başladı. birde çişini tutan çocuk kaçırmaya başladı.ki gece bile kalkardı. Ruh gibi oluyor ilk başladığım zaman uyku düzeni iyi olmuştu.Sonra o da bozuldu. onun için bıraktım.FAYDA GÖREMEDİM ben bu risperdalden ne yazıkkii

 5. nejla aydin diyor ki:

  ingilterede yasiyorum. 11 yasinda otistik oglum var. asiri aglama, bagirma kendini ve karsisindakini yolma, saldirma, bilhassa geceleri asiri aglamadan dolayi doktor risperidone 5 ml verdi. iki ay kullandi. kilo alma ve tuvalet problemi ve bas agrilari seklinde yan etkisi oldu. ilaci durdurdum. doktorun asiri tepkisi ile karsilastik. ne yapmam lazim. lutfen yardim.

 6. Melike diyor ki:

  Merhabalar benim oğlum 4 yaşında hiperaktiv ve dikkateksikliği var 8 aydır bu ilacı kullanıyor ve hayatıma nasıl kolaylık getirdiğini anlatamam beni dinlemeye artık vakti var yine aynı hareketli gündüz 25 akşam 25 ölçüsünde veriyorum hiç tik yapmadı hatta salyası akıyordu son iki aydır o da yok oldu daha anlayışlı ve nazik bir delikanlı doktorunuzun tavsiyesinden çıkmayın eğer yan etkisi olduysa mutlaka doktorunuza danışın mutlaka muadili farklı bir ilaç vardır. Hepinize acil şifalar…

 7. Yesim diyor ki:

  Derneğimiz ailelerin kurduğu ve çalıştığı bir sivil toplum örgütüdür. Sizin konunuzda uzman doktorlardan destek almanız gerek.

 8. Yesim diyor ki:

  Bu konuda bir uzman doktor ya da en azından eczacınızdan bilgi almanız gerek.

Yorum yapın

*
Aşağıdaki kelimeyi kutucuğa yazınız.
Anti-spam resmi